Home | 2016 Line Up

2016 Line Up

Main Scouting For Girls

Main stage


Friday

The Boomtown Rats

9.15pm
The Boomtown Rats

8.00pm
Space

7.05pm
Luna Kiss

6.15pm
The Ellipsis

Saturday

The Charlatans

9.15pm
The Charlatans

7.55pm
Mystery Jets

6.50pm
The Subways

5.45pm
Ekkah

4.40pm
FRONTEERS

3.45pm
RAVENS

2.55pm
April

2.10pm
Idle Noise

1.30pm
The Session

12.55pm
Quarry

12.20pm
Tell Me I'm Pretty

Sunday

Scouting for Girls

7.05pm
Scouting For Girls

7.05pm
Millburn

7.05pm
The Pigeon Detectives

7.05pm
Sound of The Sirens

7.05pm
Cliff Hands

7.05pm
Emma McGann

7.05pm
Andrew Ferris

7.05pm
Louie Forde


Times for artists may change.


Rock

Rock Tent (Friday)/Rhythm tent (Saturday)/ #ThisisCoventry (Sunday)


Friday (Rock)

Neck Deep

9.25pm
Neck Deep

8.25pm
Black Peaks

7.40pm
The Prophets

7.00pm
Signs Of Fire

6.25pm
Wilde

Saturday (Rhythm)

DdoubleE

9.35pm
D Double E

8.50pm
Yungen

8.15pm
C Cane

7.40pm
Sox & Jaykae

7.10pm
Jevon

6.40pm
Mugun

6.15pm
The Society

5.50pm
Eyeden and Lia

Easy Star All-Stars

4.20pm
Easy Star All-Stars

 

3.20pm
Kiko Bun

2.30pm
The Tuts

1.45pm
General Chaos

1.00pm
The Paradimes

12.15pm
The Larrks

Sunday #ThisisCoventry

HE IS A PEGASUS

6.30pm
HE IS A PEGASUS
ft Coventry Cathedral Choristers

See the full #ThisisCoventry line up


Times for artists may change.


Paradise

Paradise tent


Friday

Family comedy

Mitch Benn

10.05pm
Mitch Benn

<

9.45pm
Nick Doody

9.25pm
Compère Howard Read

8.50pm
Ava Vidal

8.20pm
Patrick Monahan

8.00pm
Compère Chris Brooker

Brought to you by Hobgoblin Leamington Comedy Festival

Saturday

Street theatre

Paradise tent

7.00pm
Silent Disco

5.15pm
Garaghty & Thom

4.55pm
Kiki Bittovabtisch

2.10pm
The Great Dave

4.20pm
Comedy Waiters

4.00pm
Angie Mack

3.40pm
Wolly

2.45pm/3.30pm
Garaghty & Thom (compères)

2.25pm
Kiki Bittovabtisch

2.10pm
The Great Dave

1.50pm
Comedy Waiters

1.30
Angie Mack

1.10pm
Wolly

1.00pm
Garaghty & Thom (compères)

Sunday

Young entertainers

The Commonjets

4.30pm
The Commonjets

4.00pm
Friends Like Me - President Kennedy School

3.30pm
KelliMarie - Pattisons College

3.00pm
Babes In The Wood - Tile Hill Wood

2.30pm
Sophie Bird - Henry VIII

2.00pm
Sophie Han - Westwood Academy

1.30pm
Joe Rees - Youth Godiva Calling winner

1.00pm
Diamond Dance


Times for artists may change.


Acoustic

Acoustic stage


Friday

Danny Ansell

9.30pm
Danny Ansell

9.00pm
Pembroke Tenneson

8.30pm
Nicky Ager

8.00pm
Glyn Finch

7.30pm
Reid Currie

7.00pm
The Caprines

6.30pm
Compère Sam McNulty

Saturday

Joe Di Marco

9.30pm
Joe Di Marco

9.00pm
Dom Zyntek

8.30pm
Dawson

8.00pm
Richard Fairlie

7.30pm
Thomas Pearce

7.00
Robert Kelly

6.30pm
Michael Whitehouse

6.00pm
Suns of Rest

5.30pm
Kane Collins

5.00pm
Paris Georgia

4.30pm
Laurence Wood

4.00pm
Jonny Olley

3.30pm
Dan Cross

3.00pm
Izzie

2.45pm
Dave Goody (compère)

2.30pm
Jimmy Eff

2.00pm
Viktoria

1.30pm
Charlie Mucklow

1.00pm
Lauren Pryke

12.45pm
Livvi Rose

12.30pm
Grant Baker

12.00pm
Sofi O'Hara

Sunday

Acoustic Stage

6.00pm
Festival open mic

5.30pm
Jade and Baz

5.00pm
Cecil

4.30pm
Sam Ronchetti

4.00pm
Jeff Morris

3.45pm
Acoustic-Us

3.30pm
Pandora

3.00pm
Crokodile Tears

2.30pm
Michelle Sciarotta

2.15pm
Tobias Alexander

1.30pm
Phil Cooper

1.00pm
Kiaya Lyons

12.30pm
Bill Cameron

12.00pm
Ellie Gowers


Times for artists may change.


Community

Community stage


Friday

Saturday

Dead Frequency

4.40pm
Dead Frequency

4.25pm
Street Mix Dance Academy and Youth Theatre

4.15pm
Meet & greet - The Belgrade Theatre - Dame

3.35pm
The Waiting

3.20pm
Sneha Singh - Bollywood Dance

3.00pm
Earlsdon Primary School Choir

2.45pm
Street Mix Dance Academy and Youth Theatre

2.20pm
Rob Halligan

2.05pm
Kirsty Dakin

1.45pm
Sneha Singh - Bollywood Dance

1.10pm
Stylusboy

12.50pm
Whizzy

12.05pm
Voodoo Kings

12.00pm
Introduction

Sunday

The Notables

4.30pm
The Notables

4.05pm
Forte Gospel Choir

3:50pm
Elite

3.10pm
Joe O'Donnell's Shkayla

2.55pm
Elite

2.20pm
Tin Dog

2.00pm
Floor Matters - Dance and hip-hop

1.20pm
SixOne20's

12.50pm
ASA - Talent School

12.00pm
Shanade


Artists and times are subject to change.